Voda v zoo

30.11.2023

Říjnový vodárenský čtvrtek nás zavedl do zoo. A to rovnou do několika. Nejprve nám Tomáš Lederer z Technické univerzity v Liberci představil projekt komplexní změny vodního hospodářství liberecké zoologické zahradě. Rozsáhlý projekt, který se soustřeďuje zejména na maximální využití přírodní vody i vody recyklované za účelem snížení odběru pitné vody, není jen projektem na papíře, ale bude během příštího roku realizován. Přednášku skvěle doplnil vstup ředitele zoo Davida Nejedla. Ten mimo jiné také zmínil, jak náročné je na podobné projekty sehnat peníze, protože tyto neviditelné projekty přináší málo politických bodů.


Michael Carván (LIFETECH) krátce představil firmu, která rozhodně není žádným nováčkem v oboru, ale díky převažujícím obchodům se zahraničím nepatří u nás mezi nejznámější. Jak dobře dělají svoji práci je ale vidět na tom, že získali velký kontrakt od Singapurského centra ochrany přírody napřímo na základě skvělých zahraničních referencí. Různé typy úpravy vody pro různé pavilóny a různé živočišné druhy v zoo a přírodním parku v Singapuru jsou založené převážně na procesech pokročilé oxidace. Použití nízkotlaké nebo středotlaké ozonizace v kombinaci s UV zářením nebo peroxidací umožňují upravovat velké množství vody v krátkém čase.


Poslední návštěvou byla virtuální prohlídka čištění vody v pavilónu hrochů v pražské zoo. I zde je čištění jedné z technologicky nejproblematičtějších vod v rámci chovu exotický ch zvířat založeno na ozonizaci a důkladném mechanickém čištění. Hledání vhodné technologie pro Prahu nebylo jednoduché, ale výsledek je výborný, jak ostatně mohli vidět diváci na vlastní oči v reportáži.
Zoologická zahrada je z pohledu hospodaření s vodou srovnatelná s lidským sídlištěm, a tak nepřekvapí, že se při úpravě vody často potkáme se stejnými nebo podobnými technologiemi, jaké jsou používány pro úpravu pitné vody a čištění odpadních vod ve městech. Navíc k tomu ale přistupují různé nároky na kvalitu vody podle druhové rozmanitosti obyvatel zoo, takže klasické technologie jsou zajímavě kombinovány a doplňovány podle lokální potřeby.

Záznam webináře najdete zde.