Životnost a obnova vodohospodářské infrastruktury

09.05.2019

O nás

Odborná skupina CZWA Životnost a obnova vodohospodářské infrastruktury sdružuje odborníky, kteří se zabývají oblastí obnovy, spolehlivosti a životnosti vodohospodářské infrastruktury nebo příbuznými obory a mají zájem na výměně informací v této oblasti s cílem zajistit dlouhodobý udržitelný provoz a rozvoj vodohospodářské infrastruktury.

Odborná skupina „Životnost a obnova vodohospodářské infrastruktury“ je nezávislou platformou pro setkávání odborníků ze všech oblastí vodního hospodářství, jejichž odborným zájmem jsou otázky obnovy, spolehlivosti a zajištění dlouhé životnosti nebo prodlužování životnosti vodohospodářské infrastruktury. Záměrem odborné skupiny CZWA „Životnost a obnova vodohospodářské infrastruktury“ je shromažďovat a zprostředkovávat informace, které mohou být nápomocné při sestavování metodických postupů s cílem stanovování a prodlužování aktuální životnosti jednotlivých částí objektů, celých objektů a celých vodohospodářských systémů. Odborná skupina se věnuje metodickým otázkám souvisejících s plánováním rozvoje, plánováním obnovy, sledováním životnosti, poruchovosti a spolehlivosti infrastruktury, kvalitě materiálů, technologií a postupů.

 

Činnost v roce 2021

V roce 2021 jsme zorganizovali bienální konferenci „Voda 4.0 ve službách infrastruktury – Akcelerace změn“, která proběhla po dvou změnách termínu ve čtvrtek 16. září 2021 v hotelu Jalta na václavském náměstí v Praze. Konference byla jako tradičně věnována otázkám výstavby, provozu a životnosti vodovodů a kanalizací a další vodohospodářské infrastruktury z pohledu teorie a legislativy, financování obnovy infrastruktury, využití a aplikace různých SMART řešení i vodohospodářství z hlediska personálního řízení.

Dále jsme v pátek 22. října jsme zorganizovali exkurzi do laboratoří firmy UNO Praha. Laboratoř je vybavena především zařízením k posouzení krátkodobých i dlouhodobých vlastností granulátu a zkušebních těles odebraných z hotových výrobků. Hlavní činnost laboratoře je zaměřena na posuzování životnosti, resp. zbytkové životnosti trubek a potrubních systémů.  Jako projektanty liniových staveb nás zajímalo nás, jakým způsobem se stanovuje celková a zbytková životnost výrobků z plastů.

 

Skupina v číslech

V současné době skupinu tvoří 17 členů CzWA a čtyři sympatizanti mimo CzWA.

 

 

Kontakty

e-mail: os-zovi@czwa.cz

Ing. Lubomír Macek, CSc., MBA (vedoucí)
Aquion, s.r.o.
Osadní 12a, 170 00 Praha 7
tel.: +420 283 872 265

Ing. Michal Král (zástupce vedoucího)
Severočeské vodovody a kanalizace, a.s.
Přítkovská 1689, 415 50 Teplice
tel.: +420 476 446 138